Jak odchudzać się mądrze i nie dać okraść jednocześnie?
Dieta

Jak odchudzać się mądrze i nie dać okraść jednocześnie?

Codziennie niemal każdy z nas zagląda do sieci. W internecie robimy zakupy, sprawdzamy najnowsze wiadomości, a często również szukamy pomocników, dzięki którym uda nam się zrzucić zbędne kilogramy. Warto jednak mieć na uwadze, że internet, choć w znacznym stopniu ułatwia nam życie, to może również przysporzyć sporo problemów. Dlatego też tak istotne jest zachowanie zdrowego rozsądku w sieci, szczególnie, gdy szukamy sposobów na mądre i świadome odchudzanie. Jak schudnąć, a jednocześnie nie dać się okraść? Na co szczególnie warto uważać?

Suplementy na odchudzanie

Suplementy diety, które mają pomóc w walce ze zbędnymi kilogramami, dostępne są zarówno w aptekach internetowych, jak i w sklepach, które prowadzą sprzedaż wysyłkową. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że nie ma jednego, „cudownego” preparatu, który pomoże nam zrzucić nadprogramowe kilogramy. Większość suplementów na odchudzanie zawiera w swoim składzie substancje pochodzenia naturalnego, które wspomagają spalanie tłuszczu bądź hamują nadmierny apetyt. Ich przyjmowanie może okazać się pomocne, jednak warto zwrócić uwagę na to, jaki dokładnie preparat i gdzie kupujemy. O ile apteki internetowe są w miarę bezpiecznym miejscem, o tyle sklepy prowadzące sprzedaż wysyłkowym niekoniecznie się do takich zaliczają. Często sprzedają one preparaty, o których nie znajdziemy niemal żadnej wzmianki na innych stronach internetowych.

Podejrzenie powinien wzbudzić brak informacji o składzie oraz dawkowaniu, a także przeciwwskazaniach. Pamiętajmy, że każdy suplement diety, który zostaje dopuszczony do sprzedaży na polskim rynku farmaceutycznym, musi spełniać wymogi prawne. Wśród nich znajduje się właśnie informacja o składzie i dawkowaniu preparatu. Nie zamawiajmy produktów ze sklepów, które nie mają właściciela, polityki prywatności, a oferowany asortyment ogranicza się do jednego czy dwóch produktów. Jeśli już zdecydujemy się na dokonanie zakupu preparatu, to zadbajmy o bezpieczne płatności, najlepiej z poziomu konta bankowego. W wątpliwych miejscach nie podawajmy numeru karty debetowej czy kredytowej.

Spersonalizowany plan diety i treningów

W internecie znaleźć można mnóstwo ofert trenerów personalnych oraz dietetyków, którzy proponują ułożenie indywidualnego planu treningów czy menu. Wydaje się, że z dokładną rozpiską o wiele łatwiej jest trzymać się wyznaczonych reguł, jednak w praktyce informacje, które otrzymamy, nie mają wiele wspólnego z personalizacją. Aby dopasować menu czy plan treningów do konkretnej osoby, należy przeprowadzić szczegółowy wywiad, który często trwa nawet kilkadziesiąt minut. Nie sposób bowiem spersonalizować planów za pomocą krótkiej ankiety czy ogólnych informacji uzyskanych od klienta.

Rozpiska, którą otrzymujemy od internetowego dietetyka czy trenera często stworzona za pomocą ogólnych szablonów, w których zmieniane są jedynie niektóre dane. Tymczasem za ten plan treningów czy menu trzeba sporo zapłacić, a w dodatku należy je co jakiś czas (oczywiście za dodatkową opłatą) aktualizować. Choć dokładna rozpiska może okazać się pomocna, wcale nie musimy za nią płacić. Możemy stworzyć plan we własnym zakresie, korzystając z powszechnie dostępnych narzędzi, wchodzących w skład pakietu MS Office. Pomocny okazuje się być Excel, który – dzięki zastosowaniu odpowiednich formuł – pozwoli szybko stworzyć plan treningów i menu na cały tydzień. Pakiet MS Office mogą bezpłatnie pobrać osoby uczące się, studenci czy pedagodzy (istnieje również licencja Microsoft Office dla szkół). Dla nich dostępna jest bowiem wersja edukacyjna.

Coaching i mentoring dietetyczny

Powszechnie wiadomo, jak ważna w procesie odchudzania jest motywacja. To właśnie dzięki niej udaje nam się utrzymać surową dietę, a także nabieramy chęci do tego, aby trenować. Brak motywacji to najczęstszy powód, dla którego rezygnujemy z diety, szczególnie w chwili słabości. W utrzymaniu odpowiedniego poziomu motywacji teoretycznie mają nam pomóc osoby, które zawodowo zajmują się coachingiem i mentoringiem dietetycznym. Większość osób uważa, że mają one odpowiednie przygotowanie i doświadczenie, tymczasem okazuje się, że najczęściej są to samozwańczy specjaliści.

Schemat działania owych coachów często jest bardzo podobny. Na początek oferują nam bezpłatne webinaria czy kursy, na których radzą, jak podtrzymać motywację w procesie zrzucania nadprogramowych kilogramów. Ich prelekcje zawsze pozostawiają pewien niedosyt, a słuchacz czuje, że nie wie jeszcze wszystkiego na temat psychologii odchudzania. Rozwiązaniem ma być wykupienie dostępu do płatnych lekcji, dzięki którym z pewnością uda nam się osiągnąć sukces. Z czasem coach oferuje także płatne, indywidualne porady, które przypominają niejako terapię psychologiczną. Może również zaoferować własne produkty – olejki, suplementy diety, koktajle, które wspomagają odchudzanie. Na dowód tego, że dzięki nim można osiągnąć sukces, przedstawiają zdjęcia w formie metamorfozy przed i po. Jak się okazuje, często pobrane są one z publicznego baku zdjęć bądź po prostu skopiowane z internetu.

Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Otóż nie ulega wątpliwości, że motywacja w procesie odchudzania jest istotna, jednak możemy podtrzymywać ją we własnym zakresie. Dobrze jest odchudzać się wspólnie z bliską osobą i motywować wzajemnie. Jeśli jednak chcemy skorzystać z pomocy coacha, to w pierwszej kolejności sprawdźmy, jakie ta osoba posiada kompetencje. Poprośmy też o przedstawienie planu pracy, oceńmy, czy przedstawione nam metamorfozy rzeczywiście są realne. Tutaj ponownie – płacąc za produkty czy usługi, nie podawajmy danych z kart płatniczych ani haseł do konta bankowego czy kodu PIN.

Aplikacje wspomagające odchudzanie

Z internetu korzystamy nie tylko za pośrednictwem laptopa czy komputera, ale również urządzeń mobilnych. Możemy pobrać na nie różnego typu aplikacje, w tym również takie, które mają nam za zadanie pomóc walczyć z nadprogramowymi kilogramami. Teoretycznie, dzięki nim możemy lepiej zaplanować dietę czy treningi, a także oceniać osiągane efekty. Niektóre aplikacje pozwalają również dzielić się rezultatami diety z innymi osobami, które także chciałyby schudnąć. Pozornie wydaje się, że aplikacja nie stanowi dla nas żadnego zagrożenia, zwłaszcza jeśli jest bezpłatna. Tymczasem warto mieć na uwadze, że zostawiamy w nich mnóstwo danych wrażliwych, które stanowią przedmiot zainteresowania hakerów. Podczas ataku może dojść do wycieku danych, zdjęć czy innego rodzaju dokumentacji, która nie powinna wpaść w niepowołane ręce.

Jeśli chcemy korzystać z aplikacji bądź programów, które wspomagają walkę z nadprogramowymi kilogramami, warto w pierwszej kolejności zainstalować dobry program antywirusowy. Jak się okazuje, program antywirusowy przyda nam się także w innych sytuacjach, na przykład gdy instalujemy na telefonie aplikację banku czy po prostu, kiedy chcemy zabezpieczyć wysyłane wiadomości tekstowe i grafiki. Jeżeli zdecydujemy się na korzystanie z płatnych aplikacji, to zwróćmy uwagę na możliwość dokonywania bezpiecznych płatności, bez konieczności podawana danych karty kredytowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.