zielona herbata
Medycyna naturalna

Zielona herbata – hit czy kit?

Zielona herbata cieszy się wielką popularnością, ale dlaczego tak jest? Nie tylko wspomaga odchudzanie, ale również ma lecznicze właściwości. Warto także napomknąć, że posiada ciemną stronę, o której mówi się już znacznie mniej. Herbata ta uznana jest za napój młodości, który obniża poziom „złego cholesterolu” a także wspomagający odchudzanie. Specjaliści twierdzą, że właściwości zielonej herbaty to także działanie antyrakowe, i przeciwcukrzycowe. Zielona herbata to napój wywodzący się z Chin. To właśnie w tym miejscu ponad 4500 lat temu narodził się pomysł, aby parzyć liście które u nas zwane są herbatą chińską.

Jakie właściwości ma zielona herbata?

Zielona herbata ma bardzo wiele różnorodnych leczniczych właściwości. Przede wszystkim stymuluje krążenie, a także poprawia sprawność umysłową. Napój ten pozytywnie również wpływa na wygląd skóry, zwiększa odporność organizmu, oraz zapobiega paradontozie. Dodatkowo zielona herbata przeciwdziała cellulitowi i wspomaga odchudzanie. W zielonej herbacie zawarte są katechiny, które posiadają wielokierunkowy wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej. Dzięki temu tłuszcze z pożywienia wchłaniają się i łatwiej organizm je trawi.

Warto wspomnieć, że zielona herbata bierze udział także w trawieniu. W dużym stopniu oddziałuje na termogenezę a tym samym sprawia, że tłuszcze szybciej się utleniają. Napój ten znany jest także z właściwości moczopędnych, dzięki czemu możemy pozbyć się z organizmu zalegających w nim szkodliwych toksyn. Nie tylko w chinach pije się zieloną herbatę. W Japonii zalecane jest spożywanie nawet 10 filiżanek dziennie, aby pozytywnie wpłynąć na zdrowie i funkcjonowanie organizmu.

Czy zielona herbata ma wady?

Zielona herbata to jednak nie tylko zalety i walory zdrowotne, ale również musimy wspomnieć o jej wadach. Zbyt duże picie zielonej herbaty może doprowadzić do rozwoju anemii w organizmie, a to wszystko dlatego, że zawarte w jej składzie polifenole. To właśnie one sprawiają, że żelazo jakie znajduje się w pożywieniu nie jest przyswajalne przez organizm. Dodatkowo zielona herbata może również przyczynić się do poronienia, przez co nie zaleca się jej picia w dużych ilościach, kobietom w ciąży. Zielona herbata wchodzi również w interakcje z lekami, dlatego należy ograniczyć jej spożycie jeżeli przyjmujemy leki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.