Jak polepszyć jakość snu bez leków?
Zdrowy sen

Jak polepszyć jakość snu bez leków?

Sen to element, od którego w dużej mierze zależy nasze zdrowie. Dlatego też o odpowiednią jakość snu należy zadbać. Przede wszystkim ważne jest to, aby przesypiać właściwą ilość godzin każdej nocy, aby kłaść się do łóżka o odpowiedniej porze.

Za jakość snu w dużej mierze odpowiedzialny jest hormon wydzielany przez przysadkę mózgową, a jest to melatonina. Jej największy wyrzut następuje w godzinach od północy do trzeciej. Jej wydzielaniu sprzyja ciemność wokoło, a więc jeśli sypiamy głównie w dzień, to poziom melatoniny nie będzie właściwy, a sen nie będzie wystarczająco głęboki.

Wiele osób cierpi z powodu niemożności zaśnięcia czy też niewystarczającego wyspania się. Im dłużej będziemy spać, tym będziemy bardziej wyspani? Niestety, ale to nie działa w ten sposób. Zbyt duża ilość przespanych godzin również może okazać się dla człowieka szkodliwa. Aby poprawić jakość swojego snu, wiele osób sięga po różnego rodzaju tabletki, ale de facto nie powinno być to główne rozwiązanie problemu. Jakość snu można bowiem poprawić różnymi innymi sposobami.

Dieta a sen

Bardzo duże znaczenie ma w tym względzie stosowana dieta. Przede wszystkim warto wyeliminować ze swojego codziennego jadłospisu tłuste potrawy, fast foody, a przynajmniej znacząco je ograniczać. Warto postawić na owoce, warzywa, zdrowe tłuszcze nienasycone. Trzeba jeść mądrze, lżej, aby nie mieć do czynienia z uczuciem ciężkości. Poza tym warto nie spożywać zbyt obfitych posiłków. Wskazuje się na godzinę 18 jako tę, w której powinno się spożyć ostatni posiłek, ale w tym względzie wiele zależy od pory, w której kładziemy się do łóżka.

Spacery na świeżym powietrzu

Przebywanie na świeżym powietrzu, korzystanie ze słonecznych dni ma bezpośrednie przełożenie na jakość snu. Dzięki energii słonecznej zyskujemy zwiększoną ilość witaminy D, a świeże powietrze powoduje, że jesteśmy bardziej dotlenieni. To ma znaczenie dla jakości snu, dla możliwości szybszego zaśnięcia.

Aktywność fizyczna

Owa aktywność fizyczna powinna być głównie związana właśnie z przebywaniem na świeżym powietrzu, aczkolwiek nie tylko. Każda aktywność fizyczna jest związana z wysiłkiem. Jeśli się zmęczymy, to łatwiej nam będzie wieczorem zasnąć. Jednakże oczywiście nie należy podejmować aktywności fizycznej, która by przekraczała nasze możliwości, gdyż wówczas nie uzyskamy również odpowiedniej jakości snu i nie wstaniemy w pełni wypoczęci.

Stosowanie poduszek ortopedycznych

Aby móc zapewnić sobie właściwą jakość snu warto pamiętać o jeszcze jednym ważnym elemencie. Mowa jest mianowicie o specjalistycznych poduszkach ortopedycznych. Bardzo często bowiem mamy do czynienia z niewygodnym posłaniem, materacem. To przekłada się na zjawisko bólu kręgosłupa i niewyspania (zobacz również ten artykuł). Dlatego też bardzo dobrym rozwiązaniem jest właśnie zastosowanie specjalistycznych poduszek ortopedycznych do spania. Jakie korzyści są z nimi związane? Należy wskazać na:

  • – właściwe podparcie kręgosłupa
  • – zlikwidowanie nacisku na rdzeń kręgowy
  • – zlikwidowanie nacisku na poszczególne kręgi
  • – rozluźnienie mięśni grzbietu

To oczywiście ma bezpośrednie przełożenie na możliwość wyspania się w taki sposób, jaki będzie zadowalający. Poduszki ortopedyczne do spania to produkt wykonany ze specjalistycznej pianki poliuretanowej, dzięki której idealnie dopasowuje się ona do kształtu każdej osoby. Wiodącym producentem tego typu poduszek jest Sissel.

Aby móc mówić o właściwej jakości snu, nie trzeba wcale sięgać po jakiekolwiek leki. Lepszym rozwiązaniem na pewno jest sięgać po inne, naturalne i znacznie bardziej skuteczne metody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.