Krzem jest pierwiastkiem, który ma bardzo duże znaczenie nie tylko dla naszego zdrowia, ale także i urody. Jeżeli borykamy się z niedoborem krzemu, możemy zaobserwować pogorszenie kondycji skóry, włosów i paznokci. Skóra szybciej się starzeje i może borykać się z problemami. Dodatkowo nadmiernie mogą wypadać włosy i staną się bardzo łamliwe. Zapotrzebowanie na krzem każdego dnia wynosi około 20 – 30 mg. Niestety na ogół nam go brakuje, dlatego też warto sięgnąć po owoce i warzywa, które mogą zaspokoić nierobów.
Krzem – ogólna charakterystyka
Krzem jest pierwiastkiem, który wywodzi się z półmetali. Jest stosunkowo powszechnym minerałem, a jego wagową zawartość szacuje się na drugim miejscu, zaraz po tlenie. Najwięcej krzemu występuje w wodach termalnych. Krzem usuwa z komórek toksyny, ale także uszczelnia naczynia krwionośne i wspiera wygląd skóry, włosów i paznokci.
Jeżeli borykamy się z niedoborem krzemu w organizmie może objawiać się on w postaci:
- Żylaków
- Zaczerwienienia skóry
- Miażdżycą
- Pajączkami
Rola krzemu w organizmie człowieka
Krzem spotykany jest w bardzo wielu roślinach, ponieważ spełniają funkcję, która to wspomaga ich prawidłowy rozwój. Dodatkowo krzem wspiera rośliny do walki z grzybami i jest bardzo ważnym składnikiem wpływającym na tkankę łączną oraz ściany błon komórkowych.
Rolą krzemu w organizmie człowieka jest:
- Zwiększenie odporności
- Hamowanie procesu starzenia się skóry
- Zwalczanie trądziku
- Usuwanie toksyn
- Poprawa pamięci
- Wzmocnienie włosów i paznokci
Krzem pozytywnie wspiera także na proces przemiany materii, dlatego pomaga zgubić kilka zbędnych kilogramów.
Warzywa z dużą zawartością krzemu
Krzem to pierwiastek, który występuje w stanie wolnym i jest wszechstronnie rozpowszechniony. Jednakże nasz organizm nie może go wchłaniać samoistnie ani też produkować, co sprawia, że musimy go pobierać z jedzeniem. Tym samym doskonałym rozwiązaniem jest sięgnięcie po warzywa i owoce aby uzupełnić potencjalne niedobory krzemu w organizmie.
Krzem znajdziemy przede wszystkim w pokrzywie i skrzypie polnym. Dodatkowo krzem w dużej ilości zawierają także: jęczmień, żyto, ryż i pszenica. Krzem znajduje się tutaj w całej roślinie jednakże kiedy ziarno oczyścimy, zawiera ono o połowę mniej krzemu. Najwięcej krzemu zawiera owies pełnoziarnisty i to właśnie po niego warto sięgnąć w codziennej diecie.
Wybierając warzywa i owoce musimy wziąć również pod uwagę te, które mają dużą ilość krzemu. Warzywa z dużą zawartością krzemu to:
- Soczewicę
- Fasolę
- Kukurydzę
- Chrzan
- Buraki
- Banany
- Mango
- Rodzynki i morele
Ciekawostką, zwłaszcza dla osób, które lubią smak piwa jest to, że w nim również zawarta jest znaczna ilość krzemu.
Kto potrzebuje krzemu?
Krzem jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania każdego żywego organizmu. Szczególnie ważny jest on dla kobiet w ciąży, dzieci a także u osób, które przeszły urazy kości oraz stawów. Wraz z wiekiem również wzrasta zapotrzebowanie organizmu na krzem.
Polecamy również artykuł: Spanie z mokrymi włosami a przeziębienie